אינכם מחוברים. על מנת לצפות בכל תכני האתר עליכם להיות מנויים ולהתחבר!
חכמולוגי
בלוג

הידעת? - מכת ברד

 

 מכת ברד

 

 

שלום ילדים! כאן ד'ר פולקע!

עוד מעט, בליל הסדר, נקרא על עשרת המכות. לא היה נעים במיוחד להיות מצרי בימים ההם, אה? תארו לעצמכם איך זה למצוא צפרדעים במיטה, או לגלות שכוס המים שלכם הפכה לדם... ומה דעתכם על מכת הברד? חז'ל מספרים לנו שהברד במצרים היה ברד ניסי - דלקה בו אש! אבל גם ברד רגיל הוא תופעת טבע מעניינת. בואו נדבר עליו קצת.

 

ברד נוצר בעננים גדולים במיוחד הקרויים ענני קומולונימבוס. מדובר בעננים שגובהם כ-20 אלף רגל, שזה יותר מ-6 קילומטר! 

בתוך ענני הענק האלה, זורמים זרמי אוויר אנכיים חזקים מאוד, העולים מלמטה למעלה. לזרמי האוויר האלה קוראים 'קונבקציות'.

 

אז איך נוצר ברד?

טיפת מים קטנטנה מתחתית הענן מועפת על ידי הקונבקציה כלפי מעלה, אל רום הענן (האזור הגבוה בה), שם קר מאוד. כל-כך קר, שהטיפה קופאת. היא מהווה גרעין קטן, ויכולה לרדת כשלג. אך במקרה שלנו, היא יורדת למטה בגלל כוח המשיכה, וכשהיא מגיעה לתחתית הענן, היא מפשירה שוב. כעת יש לנו טיפת מים מאוד קרה, שסופחת - מדביקה אליה - טיפות מים נוספות. 

את טיפת המים הגדולה יותר הקונבקציה יכולה להעיף שוב כלפי מעלה, לחלק הגבוה והמקפיא של הענן, שם היא קופאת שוב. התהליך הזה חוזר שוב ושוב, כשבכל פעם מתווספת שכבת קרח נוספת על הטיפה. 

באיזשהו שלב, כדור הקח מספיק כבד כדי לפול לקרקע לפני שהקונבקציה תעיף אותו שוב כלפי מעלה. הוא נופל במהירות גבוהה, ולא מספיק להפשיר בדרך. ככה אנחנו מקבלים ברד.

 

כדור ברד יכול להגיע לגדלים מרשימים. כדור הברד הגדול ביותר בארה'ב נמדד לפני חמש שנים, והוא היה עצום: משקלו היה 880 גרם, והיקפו היה 20 ס'מ! 

ברד יכול לעשות נזק רב לחקלאות. אבני הקרח השמימיים האלה יכולים להרוס יבול שלם במספר דקות. גם לאנשים הם יכולים להיות מסוכנים. בהודו, לפני כ- 130 שנה, נהרגו 250 איש מברד. אז תארו לעצמכם איך היתה מכת ברד במצרים!

 

   

 

התגובות שלכם