אינכם מחוברים. על מנת לצפות בכל תכני האתר עליכם להיות מנויים ולהתחבר!
חכמולוגי
בלוג

דגי הסלמון

 

המסע המופלא של דגי הסלמון

 

שלום ילדים! כאן ד'ר פולקע, זואולוג מומחה! השבוע ב-'אבא ליום אחד', שמשון לומד על גידול דגים בבריכות של נחל דן. זה הזכיר לי דג אחר, דג מוכר ושמו סלמון, או בעברית - אלתית. אולי אמא שלכם מכינה אותו לפעמים לארוחת צהריים... בכל אופן, לסלמון אורח חיים מדהים, והיום אני אספר לכם עליו מעט.

 

ידעתם שיש דגי מים מתוקים, שגדלים בנהרות, ודגי מים מלוחים, שחיים בים? בדרך כלל, דג משתייך לאחת משתי הקבוצות האלה, והגוף שלו מותאם למליחות המים שבהם הוא חי. אך דג הסלמון שייך לשני סוגי הדגים האלה! הדגיגים בוקעים מהביצים בנחלי מים מתוקים, שם הם חיים למשך מספר חודשים. גופם גדל ומשתנה, ומפתח את היכולת לחיות במים מלוחים. כשהם מגיעים לגודל המתאים, הם יוצאים במסע ארוך אל הים.

 

כל הנחלים זורמים לים, כך שהמסע בכיוון הזה הוא פשוט יחסית. הנהרות זורמים ממקום גבוה למקום נמוך, ודגי הסלמון זורמים איתם לעבר האוקיינוס.

 

כשהסלמון מגיע לים, הוא נשאר שם כמה שנים, שמח וטוב לב. ואז, כשהוא כבר בוגר, ומוכן להקים משפחה, הוא יוצא למסע הרציני באמת: מסע חזרה למקום הולדתו, שם הנקבה תטיל את ביציה.

 

תחשבו על זה - איך דג יודע באיזה נהר הוא נולד? מדענים חושבים שהדגים משתמשים בחוש הריח המפותח שלהם כדי לזהות את המקום, אך עדיין המנגנון לא ברור להם. בכל מקרה, הפעם מדובר על מסע הרבה יותר מאתגר! מאות קילומטרים ויותר, תוך כדי שחיה נגד הזרמים השוצפים, קפיצה במעלה מפלים ו'טיפוס' במעלה הנהר. לעיתים מדובר בעלייה לגובה של 2400 מטרים! את הדרך הארוכה והמפרכת הזאת עושה מדי שנה להקה ענקית של דגי סלמון.

 

לא רק הדרך קשה - גם הסכנות רבות. דובים, שועלים וחיות טרף אחרות עומדות בהיכון לתפוס את הדגים הגדולים בזמן שהם מנסים לעלות במעלה הערוץ. ציפורים עטות עליהם מהשמים, וגם בני אדם דגים אותם.

 

ובכל זאת, רוב דגי הסלמון מצליחים לחזור למקום הולדתם, ולהטיל שם את ביציהם. הם מתים שם אחרי המאמץ הקשה, אך הם את שלהם עשו. הם הקימו את הדור הבא שיוכל לשחות אל הים ולהתחיל את מעגל החיים מחדש.

אומרים שאפשר ללמוד שיעורים חשובים מבעלי חיים. אם נביט כמה דג הסלמון מוכן להתאמץ כדי לחזור למקום הולדתו, אולי גם אנחנו נבין כמה השורשים שלנו חשובים! דע מאין באת, ולאן אתה הולך...  

 

 

מכירים עוד פרטים על דג הסלמון? או על דגים מיוחדים אחרים?

שתפו אותנו!

 

התגובות שלכם

 • נעה
  כ"ט אדר תשע"ז
  ממש יפה! לא ידעתי שאת כל זה הם עושים D: ...
 • חסוי
  א' ניסן תשע"ז
  לא ידעתי בכלל על כל זה
 • אמונה חקק
  א' ניסן תשע"ז
  יפהההההה
 • חסוי
  א' ניסן תשע"ז
  ואוווו איזהה ממגגגגנננניייייבבבב!!
 • מחינמ
  א' ניסן תשע"ז
  איזה הזוי זה איך הסלמון מצליח
 • אמונה
  א' ניסן תשע"ז
  ממש חמוד ומעניין.. ערוץ מאיר ממש חינוכי! מכל דבר לוקחים מסר לחיים..:)
 • ללי
  ב' ניסן תשע"ז
  דגי הסלמון נאכלים על שולחן השבת שלנו מומלצים בחום ...
 • איתמר כהן
  ד' ניסן תשע"ז
  וואו לימדתם אותי דברים שבכלל לא ידעתי עליהם ואני מאוד אוהב לאכול בשולחן שבת דג סלמון תודה!!!
 • חסוי
  ו' ניסן תשע"ז
  לא ידעתי ייייייפפהההה
 • סמיילי
  י"א ניסן תשע"ז
  יש סוגים של דגי סלמון שיכולים לחיות לאחר הטלת הביצים. אבל גם אצלם אחוז התמותה לאחר ההטלה גבוה מאוד (כ-40-50 אחוז)
 • חסוי
  י"ז חשון תשע"ט
  מגניב אבל ידוע
 • רוני
  י"ז כסלו תשע"ט
  כל הכבוד אהבתי!