אינכם מחוברים. על מנת לצפות בכל תכני האתר עליכם להיות מנויים ולהתחבר!
חכמולוגי
בלוג

הרב מאיר יהודה גץ

 את שמו ופועליו הרבים של הרב מאיר יהודה גץ רבים מכם בטח מכירים מבית הספר, מכיוון שלפני כשנתיים דמותו נבחרה להיות 'דמות השנה' בבתי הספר הממלכתיים דתיים.

הנה מספר עובדות מעניינות על הרב מאיר יהודה גץ זצ'ל:

  הרב נולד בתוניסיה למשפחה בעלת שושלת רבנים מכובדת, והוא צאצא של אור החיים הקדוש מצד אימו.

כבר בגיל צעיר, התעקש הרב ללמוד את השפה הצרפתית, במקביל ללימודיו בתלמוד תורה. הרב חבב שפות, ובמהלך חייו למד יותר מעשר שפות שונות!  שליטתו בשפות עזרה לו בהמשך כאשר עלה לארץ ונזקק לעבודה.

  כשהיה בן 17, במהלך מלחמת העולם השניה, הוא נלקח לעבודות כפייה במחנה עבודה. בהיותו במחנה, דאג הרב לשמירה על צביון יהודי במחנה עד כמה שהתאפשר, ואף כתב מגילת אסתר, ממש מתחת לאפם של הגרמנים! הרב הצליח לברוח מהמחנה בט'ו בשבט תש'ג. בבגדי חייל שהשיג, הלך ברגל מהמחנה לביתו מרחק עצום של  כ 60 קילומטר!

  כבר בגיל 18 הוסמך הרב לרבנות, ובגיל 22 היה רב של עירייה בתוניסיה. הרב מילא תפקידים רבים בקהילה (שוחט, עורך נישואין, מוהל ועוד), חיבב את לימוד התורה על ילדי הקהילה ועודד את חברי הקהילה לעלות לארץ.

הרב עלה עם משפחתו לארץ ישראל כאשר היו להם כבר ארבעה ילדים, ואף שלא היה חייב לשרת בצבא עקב כך שהיה אב לילדים, הוא התעקש לשרת בצבא, ואף השלים קורס קצינים.

שנים לאחר מכן, הרב שכל את בנו אבנר, שנפל בקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים. תקופה קצרה לאחר מכן, עברו הרב ואשתו מכרם בן זמרה לירושלים, והיו מבין המשפחות הראשונות שהתיישבו ברובע היהודי.

בשנת תשכ'ט, מונה לרב הכותל. במשך 12 שנותיו בתפקיד, הרב השקיע את מיטב המאמצים לטיפול ודאגה לכל הקשור בכותל, ואף תיעד את סדר יומו ואת המתרחש בכותל ביומנים מפורטים. על הכותל אמר 'השם עד עליי שבכל יום אני מתרגש בנוגעי בו, כמו ביום הראשון שראיתי אותו.'

המדרגות העולות אל הרובע היהודי מרחבת הכותל נקראות על שמו של הרב 'מעלות הרב מאיר יהודה גץ' וכן בית הכנסת שבמנהרות הכותל, שאת הקמתו יזם הרב, ושלאחר מותו נקרא על שמו.

בכל ראש השנה היה הרב נוהג בסיום התפילה לברך כל מתפלל ולתת לו תפוח בדבש, ותפוח נוסף על מנת שיביא לאשתו. בשולחן החג נהג להדר בסימנים רבים, ביניהם שומשום, פול, ומאכלים נוספים שסימלו שפע.

הרב היה אדם שכולו אחדות ואהבת ישראל. בנאומו האחרון אמר :

' בבית הזה לא ידענו מה זה אשכנזי, מה זה ספרדי, מה זה תימני, מה זה אורפלי, כולנו בני אברהם יצחק ויעקב… וביחד נודה לקב'ה'.

שנזכה בע'ה להרבות באהבת ישראל ולהרבות במעשים טובים!

התגובות שלכם

 • לאה קסטל
  י"ט אלול תש"פ
  ואווווווווווווו מדהים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • שקד והדס
  י"ט אלול תש"פ
  ראשונות
  • רעיה
   כ' אלול תש"פ
   לשקד ולהדס באמת יצאתם ראשונות אבל מה זה משנה בכל זאת זה יפה מאוד! הכתבה
 • אביטל
  י"ט אלול תש"פ
  ר-א-ש-ו-נ-ה-!-!-!-!-!-!-!-!-!-! זה ממש נחמד! כל הכבוד לכם ערוץ מאיר! אלופים!
 • הלל
  י"ט אלול תש"פ
  יפה אני מלכה
 • יפה
  י"ט אלול תש"פ
  יפה
 • יהודה קספו
  כ"א אלול תש"פ
  מדהים

מנהל ערוץ מאיר: אלקנה פרל