אינכם מחוברים. על מנת לצפות בכל תכני האתר עליכם להיות מנויים ולהתחבר!
חכמולוגי
בלוג

נתן שטראוס

 

מה לעניי ירושלים של לפני מאה שנה ולאניית הפאר 'טיטניק'?

ומה הקשר בין שני אלה ובין העיר נתניה? על כך בספור הבא.

 נתן שטראוס היה יהודי אמריקני ממוצא גרמני. הוא גדל בארצות הברית בעוני, אך הצליח להרוויח יפה בעסקיו, ונהיה עשיר גדול מאוד. שמו של נתן ממש התאים לו - הוא אהב מאוד לתרום מכספו הרב לנצרכים, ולעזור לכל נזקק!

 לפני מעט יותר ממאה שנה הגיע לביקור בארץ ישראל, יחד עם אשתו, אחיו וגיסתו. נתן החל לסייר בירושלים, ושם לב במיוחד לשני דברים: לעוני הנורא ששרר שם, ולצדקתם של התושבים...יום אחד, למשל, הוא ראה איש זקן לבוש קרעים סוחב שק גדול, והעניק לו תרומה נדיבה בלי שביקש כלל. האיש לקח את הכסף בלי לומר מילה, והעביר אותו לקבצן קטוע רגל שעמד במקום…

 נתן בילה ימים ארוכים בחברת יהודי ירושלים, והיה חוזר בערב לבית המלון שלו טרוד ונסער. הוא התפעל מאוד מלימוד התורה של התושבים, אך כמה עוני! כמה מחלות! מצבם הקשה של היהודים לא נתן לו מנוח. ערב אחד פנה אליו אחיו, איזידור.

 'נתן, עלינו לנסוע מחר לאנגליה, שכחת? הזמנו יחד כרטיסים באניית הפאר שעומדת לשוט בקרוב! וזו נסיעה חשובה - הרי קבענו פגישות עסקים עם נוסעים אחרים. טפל ביהודי ירושלים כשנשוב מהנסיעה, טוב?'   

 נתן חשב לרגע, ונאנח. 'אני מצטער, אחי, אבל תצטרך לשוט בלעדיי... איני יכול לעזוב את יהודי העיר עדיין.'

 וכך היה. איזידור ואשתו נסעו לאנגליה, ועלו על אניית הפאר 'טיטניק', בעוד נתן נשאר בארץ. את המשך הספור אתם אולי מכירים - לאחר חמישה ימים האנייה טבעה, ואיתה 1500 נוסעים... ביניהם היו גם איזידור ואשתו. נתן התאבל מאוד על אחיו, אך הודה לה' על הנס הגדול שנעשה לו בגלל שלא רצה לעזוב את יהודי ירושלים. הוא תרם כספים להקמת מרכזי חלוקה למזון במחירים מוזלים מאוד, מה שאפשר לתושבים לחיות בכבוד בלי להרגיש נזקקים. הוא גם הקים מרכזים רפואיים לטיפול בחולים ודאג לפסטר את החלב כדי לשמור על הבריאות ולמנוע מחלות. העיר ירושלים הוקירה את זכרו של נתן, וקראה לרחוב מרכזי על שמו - הלא הוא רחוב שטראוס שבמרכז העיר.

 אז מה הקשר לנתניה? אחד התורמים החשובים ביותר לקניית אדמות העיר היה נתן שטראוס, ועל שמו נקראת העיר, שחוגגת בדיוק השבוע 88 שנה להיווסדה. בזכות דאגתו לתושבי ירושלים הקב'ה הציל את חייו של נתן, והוא המשיך ונתן עוד ועוד! 

בתמונה: חולות נתניה - חלק מהאדמות אותם קנה נתן שטראוס, עליהם הוקמה בהמשך העיר נתניה! 

 

PikiWiki Israel 2871 Netanya חולות נתניה

התגובות שלכם

 • מרים
  ד' כסלו תשע"ח
  וואו איזה יופי טוב לדעת דברים חשובים בהסטוריה ממש יפה.
  • ברכה קהניאל
   ד' כסלו תשע"ח
   וואו, לא ידעתי את כל זה, ואני גרה בנתניה!
  • נריה
   ד' כסלו תשע"ח
   הסיפור הזה מאוד ריגש אותי והיתי רוצה אפילו לכתוב אותו בעצמי
  • דוד
   ד' כסלו תשע"ח
   סיפור מדהים דודים שלי גרים בנתניה
 • תהילה
  ד' כסלו תשע"ח
  יפה, יום רביעי היום צריך לצאת 'ניידת החלומות' לא?
  • אילה -עורכת תוכן
   ה' כסלו תשע"ח
   שלום תהילה. פרק 5 של ניידת החלומות יעלה ביום רביעי שבוע הבא.
 • שנתנתון
  ד' כסלו תשע"ח
  סיפור היסטורי מושלם
 • סודי ביותר
  ד' כסלו תשע"ח
  נכון מסכימה אתך לגמרי
 • אמיתי אמינוב
  ד' כסלו תשע"ח
  סיפור מדהים ומאוד חשוב לזוכרו!
  • סוד
   ה' כסלו תשע"ח
   סיפור יפה
 • דני
  ט' אדר תש"פ
  כמה הסיפור הזה רחוק מסיפור ההיסטורי - נתן שטראוס היה בירושלים אבל הוא כלל לא היה מתוכנן לשווט באוניית הטיטניק! אחיו איזידור היה באנגליה ועלה על הטיטניק - נתן היה בדרכו מהארץ לרומא ליצג את ארה'ב בכנס בין לאומי בנושא השחפת.
 • דבש הימן
  ב' טבת תש"פ
  ממש יפה ,לא ידעתי שאת כל זה הוא עשה! רצינו להכירו רק בגלל משחק טריוויה!