אינכם מחוברים. על מנת לצפות בכל תכני האתר עליכם להיות מנויים ולהתחבר!
חכמולוגי
בלוג

ספר ההלכות שנולד במחבוא

 סיפור לעשרה בטבת

 

על אנה פרנק ודאי שמעתם. הנערה שהתחבאה באמסטרדם הכבושה במלחמת העולם השניה כתבה יומן שהפך לספר השואה המוכר ביותר בעולם. אך באותה תקופה ובאותו מקום התחבא עוד נער אחד - יהושע ישעיהו נויבירט שמו, וגם מהמסתור שלו נולד ספר חשוב מאין כמוהו. לספר קוראים 'שמירת שבת כהלכתה', ואני בטוחה שגם עליו שמעתם…

 

הוריו של יהושע הצעיר ברחו מגרמניה להולנד, אך נלכדו שם כאשר היא נכבשה על ידי הנאצים. המשפחה ניצלה בזכות שורה ארוכה של נסים: פעם החיילים הגרמנים שחיפשו יהודים התפצלו לשניים, וכל קבוצה סרקה את בתי הרחוב מכיוון אחר. משפחת נויבירט גרה בדיוק בבניין האמצעי, ושתי הקבוצות של החיילים חשבו שהקבוצה השניה סרקה את הבית שלהם… אחר כך השכנים ההולנדים הלשינו עליהם, והם נלקחו לנקודת האיסוף של כל היהודים, אך שוחררו משם במפתיע בלי שום סיבה. בסופו של דבר, הם מצאו עליית גג בבית נטוש, והתחבאו שם במשך שלוש שנים.

 

תארו לכם -  אלף ימים להיות באותו מקום! בלי להתקרב לחלון, בלי לעשות רעש... מה עושים כל הזמן הזה, כששרויים בפחד מתמיד?! יהושע הצעיר בחר לשקוע בלימוד תורה. במחבוא היו מספר ספרי קודש, ביניהם 'משנה ברורה' בנושא שבת, והנער החרוץ שקד על תלמודו ושינן אותם שוב ושוב.

 

בסוף המלחמה עלה יהושע לארץ יחד עם משפחתו, והחל ללמוד בישיבת 'קול תורה'. הוא הפך לתלמידו של הרב שלמה זלמן אויערבך, זצ'ל, והחליט לחבר ספר על הלכות שבת. הוא הרי הכיר אותן היטב! כך נולד הספר 'שמירת שבת כהלכתה', שעוזר להמוני בית ישראל לשמור על שבת קודש עד עצם היום הזה.  

 

התגובות שלכם

 • מיכל גלנטי
  י' טבת תשע"ח
  יפה. ערוץ הכי טוב בעולם
  • מיכל גלנטי
   י' טבת תשע"ח
   יפה. ערוץ הכי טוב בעולם
 • ברכה קלעג'י
  י' טבת תשע"ח
  עכשיו אני כבר בסמינר אבל בשנה שעברה (ביסודי) למדה איתי הנכדה/הנינה של הרב נויבירט (אני לא זוכרת מי היא לו)
 • רעות לוי
  י' טבת תשע"ח
  הסיפור ממש מרגש
 • תותוש
  י' טבת תשע"ח
  מהמם
 • א
  י"ג טבת תשע"ח
  הוא היה הרב של בית וגן בירושלים
 • רחלי אסרף
  ט"ו טבת תשע"ח
  ואהו! איזה סיפור!!! הערוץ הכי טוב בעולם!!!
 • תמר המר
  י' טבת תש"פ
  יש דברים שהם פשוט מעניינים, כמו זה. חוץ מזה, זה מאוד מרגש